Într-un răspuns oficial la o scrisoare adresată de Mitropolitul Andreas de Konitsa, Sfântul Sinod al Bisericii Greciei înștiințează practic pe toți cei revoltați că vizita Papei Francisc va fi un protocol strict, din care vor lipsi rugăciunile în comun și nu vor fi implicați restul sinodalilor în afara Arhiepiscopului Ieronim. Pare mai mult o umilire în public a Papei.
De lunea viitoare credincioșii nevaccinați din Grecia vor fi obligați de autoritățile statale să prezinte un test negativ la intrarea în biserici. Această măsură invocă o recomandare a Sinodului Bisericii. Se pare că orice concesie nu va aduce o evadare, ci o slăbire și o înrăutățire a situației.
Înrobirea față de Faraon era cândva normală, dar în condițiile idolatre de atunci. Ceea ce cerem și căutăm acum este să nu fie folosită vaccinarea (nu doar vaccinul în sine) pentru a produce segregare. Este nedrept. Certificatul verde este un cal troian.
Presiunea politicului asupra Bisericii face ca aceasta să facă noi concesii. După ce s-a transformat în organ de propagandă vaccinistă, acum Sfântul Sinod Permanent (pe noiembrie) al Bisericii...
„Te vei supune crezând că se va sfârși, dar nu se va sfârși tocmai pentru că te vei supune” (Diego Fusaro). Dar lucrurile sunt mult mai tragice de atât pentru un credincios. Intrarea în era vaccinismului va aduce mai degrabă un fel de amputare sufletească, poate chiar și la nivel trupesc.
Cea mai potrivită caracterizare a situației mi se pare acum aceea de „joacă de-a vaccinarea”. Având în vedere rigoarea vieții duhovnicești, dar și contextul pandemic prin care suntem prinși să aderăm la o ideologie covidiană, este destul de limpede că avem o grea alegere și răspundere.
Sunt de acord absolut cu învățătura voastră despre ascultare, totuși cu o limită, că și Sfântul Sinod va «va învăța drept cuvântul adevărului»! Exprimările voastre despre «îngrădire», despre retragerea unui arhiereu care nu este de acord m-au smintit de neimaginat pentru că presupun că Sfântul Sinod are drept privilegiu INFAILIBILITATEA!
Este de preferat pe mai departe să avem o atitudine ponderată și chibzuită, fără a aluneca în teorii conspiraționiste hazardate. Chiar și așa, introducerea certificatului verde constituie evident ușa spre o societate a fărădelegii și nonsensului, în care va fi greu de trăit ca și creștini.
Mesajul Preafericitului Părinte Daniel este unul mai mult decât binevenit în condiţiile în care modalitatea în care unii ierarhi au înţeles să comunice cu acest prilej poate fi catalogată, eufemistic, ca fiind deficitară.
Profesorul Dan Zamfirescu este cel care a tranşat prin scrierile sale, în mod definitiv, această polemică invizibilă pentru publicul larg, dar cu o deosebită însemnătate pentru identitatea culturală şi spirituală a neamului românesc.